Prague Forum for Romani Histories

Romské ženské hnutí

Angéla Kóczé, Violetta Zentai, Jelena Jovanović, Enikő Vincze

Boje a diskuse ve střední a východní Evropě

Nedostatečná reflexe romských genderových politik v širším romském hnutí a v hnutích za ženská práva je doprovázena malým zastoupením akademické literatury o zapojení romských žen do širších debat a bojů za společenskou spravedlnost.

Kniha Romské ženské hnutí se zaměřuje na roli romské ženské politiky při formování diskurzů, politik a hnutí za rovnoprávnost ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. Kniha představuje různé zkušenosti a hlasy romských aktivistek a odhaluje, jak přenášejí zkušenosti se strukturálními nerovnostmi do politického boje pomocí vymezení vlastního prostoru činnosti, pomocí účasti na více či méně organizované aktivistické praxi a pomocí odporu vůči tradičním agendám a mechanismům v romských a ženských hnutích.

Přesunutím diskurzů o romských ženách a narativů romských žen z periferie do centra akademických debat chce kniha vyzvat akademiky a aktivisty z různých oborů a hnutí, aby kriticky nahlíželi svou účast na konkrétních agendách společenské spravedlnosti. Knihu doporučujeme studentům, výzkumníkům a odborníkům z oblasti společenských hnutí, genderové rovnosti a společenské a etnické spravedlnosti.

Romské ženské hnutí

Přihlásit k newsletteru


Partneři


Podporovatelé
Košík