Prague Forum for Romani Histories

Výstava obrazů Zdeňka Daniela „Moje černobílé stíny – Memento mori“

9.-29. květen 2018

O akci Program Místo konání

„Moje černobílé stíny: Memento mori“ je výstava obrazů Zdeňka Daniela (nar.  1970), architekta a umělce z Jablonce nad Nisou. Jeho otec, Zdeněk Daniel starší (nar. 1929) se v květnu 1943 zachránil z transportu Romů z Moravy do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, ale většina členů jeho rodiny během války zemřela. Pro Zdeňka Daniela mladšího byla rodinná válečná historie nesnadným tématem. Až v roce 2016 se s ní rozhodl vypořádat a přenést ji na papír. Vytvořil osm obrazů na téma holocaust, které se dramaticky liší od jeho ostatní tvorby. Plánovaná výstava v galerii Hyb v nedávno otevřeném kampusu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy představí tyto obrazy s tématem holocaustu v kontextu předchozího díla Zdeňka Daniela.

Vernisáž výstavy je naším příspěvkem k připomenutí 75. výročí transportu Romů z Protektorátu Čechy a Morava do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau.

Veřejnosti otevřený workshop „Holocaust Romů: Současný výzkum v československém kontextu“ o budoucím výzkumu holocaustu Romů a tábora v Letech s romskými a neromskými účastníky z bývalého Československa se bude konat jako doprovodný program ve spolupráci s organizací Romea, o.p.s. (21. května 2018).

Hyb – Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1

Přihlásit k newsletteru


Partneři


Podporovatelé
Košík